Updated 11 Oct 2002

WIRKSWORTH Parish Records 1600-1900

Return to Front Page

White's 1857 Directory of Derbyshire


Here is the list of notable people and Tradesmen given in "White's 1857 Directory of Derbyshire", scanned and OCRed by Neil Wilson for:
Alderwasley| Ashleyhay| Biggin| Bonsall| Brassington| Callow| Carsington| Cromford| Hopton
Hulland Ward| Ible| Idridgehay| Ireton Wood| Ironbrook| Kirk Ireton| Matlock| Middleton| Wirksworth| Shottle & Postern| Tansley|
See also the Indexed list.

ALDERWASLEY TOWNSHIP.

Hurt Francis, Esq., The Hall
Ashton Job, gamekeeper, Shud House
Askey John, stone mason
Bacon Dorothy & Sarah, shopkeepers
Bromley Robert, steward & land agent
Bunting James, blacksmith
Campion Henry, farm bailiff
Clarke Wm., vict., The Bear, Noton Lane
Garner Thos., coachman, The Hall
Highton John, cowkeeper
Holland George, butler, The Hall
Lamb William, gardener, The Hall
Milnes Wm. & Chas., lead smelters, Whatstandwell
Mold John & Chas., bar, rod, & sheet iron manfacturers.
Orme Rev. Alexander, B.A., chaplain
Repton Samuel, wheelwright
Sawyer Edw., park keeper
Smith Charles, miller & shopkeeper
Stoppard Aaron, castrator
Storer Ann, schoolmistress
Taylor John, shoemaker
Taylor Joseph, joiner	

Farmers.
Brocklehurst Wm.
Bromley Robert
Calladine Anna Maria, and Elias, Noton Stear Farm
Carline Mark
Clarke William
Hole Hugh & Son
Peat Job, Nob Farm
Sandears Thomas, Towngate Farm
Sandears William
Sims James
Storer Elizabeth, Lane  Head
Wain Samuel Der went side
White Benjamin
White Thomas Waterford
Wimot John	


ASHLEYHAY TOWNSHIP.

Anable Mrs. Mary
Wilson John Poyser, wheelwright

Farmers.
Marked * are Cow- keepers.
* Brocklehurst Sarah
* Byard Elizabeth
Byard John
Byard Joseph
* Cauldwell Elizabeth
Dean German, Midding Hole
Dean Wm., Wallstone
* Fearne Henry
Gillatt Benjamin
* Greatorex Jph., (and blacksmith)
Greatorex Samuel, Beighton Bank
Greatorex Sarah Eliz.
* Kay Samuel
Kay Thomas
* Longden Hannah
Malin George, Bow man Lane
Malin Richard, Sandyford
Peat George
Peat Phineas, Coney Grave
* Pidcock John
Pidcock William
Redfern Samuel
* Richardson William
Richardson Thomas,  Brown House
Smedley James
Spencer William, Spout
Statham Phoebe
Stone Matthew, Fish Pond
Taylor Joseph, Little Common
Taylor Joseph, Beighton Bank
* Wallace Joseph
Whiteman Jas., Sand Hall
* Winson Thomas
Winson John
Wright James
Yeomans Anthony
Young George


BIGGIN TOWNSHIP.

Bainbrigge Samuel, land agent and surveyor
Beard Rev. William Day, B.A., curate of Hulland
Beeson Thomas, butcher
Buxton William, corn miller
Wass Joseph, shopkeeper

Farmers.
Austin Daniel, (cow-keeper)
Booth John, Lane Head
Kirkland Samuel
Milward John
Redfern Thomas
Roose Jonathon, Over Biggin
Rowland James, New House
Smith Joseph
Wain Samuel
Webster John, Biggin House
Winfield John


BONSALL TOWNSHIP

Post Office,
at Wm. Pearson's; Letters arrive from Matlock, at 8.15 a.m.;
and are despatched in summer at 6.15 p.m., and in winter, 4.30 p.m.

Marked 1 reside at Bonsall (Upper), and 2, The Dale.

Abel John, jun., coal merchant
Alsop Alfred, lead merchant, Via Gellia Lead-works
Bagott Rev. George, M.A., curate
Bonsall Lees Mining Company, Ralph   Staley, agent
Brittlebank Mrs. Mary
Brown Edwin, colour manufacturer
Brown Thomas, cooper
Bromley Miss -, boarding school
Burton Mr. Benjamin
Charlton William, gardener
Clay Robt., Esq., Nether Green House
Coates Mr. William, Brightgate
Crofts John, Free schoolmaster
Dawes Samuel, hosier, &c.
Evans Anthony, parish clerk
Fearn Thomas, stone mason
Greville Rev. Eden Septimus, B.A., rector
Hall John Stephen, land agent, timber valuer, and general appraiser
Hall Mr. John, Holly Phineas
Harrison and Hughes, saw mill,
       and lace card manufacturers, Bonsall Hollow
Hartle Robert, comb maker
Hemstock John, tailor & naturalist
Hemstock Miss Mary, Slaley Hall
Kolley Ann, schoolmistress
1 Loxley Thomas, rope maker
Massey John, builder, Puddle hill
Meyers Mr. John Frederick, Mount view
Ollerenshaw John, stone mason, slater and builder
Poyser John, painter, glazier, & paper hanger
Prince Lydia, infant schoolmistress
Prince Samuel, Esq., The Study
Prince Rev. Samuel, The Study
Rains Isaac, butter dealer
Raynes Miss Ann
Robinson Richard, mine owner
Sellors John, Esq., Herbert Lodge
Sheldon Miss Elizabeth
Simons George, paper manufactr., Bonsall Hollow
2 Swindell Mrs. E., Dale Top
Twigg Mrs. Hannah
1 Twigg Mr. Isaac
Twigg Mrs. Sarah
Wagstaff Thomas, corn miller, Via Gellia
Wigley Lewis, baker, Green Hill
1 Wood Mr. Anthony
Wyon E., schoolmistress	

Inns and Taverns.
Barley Mow, Edward Renshaw
Britannia, Ann Batty
King's Head, John Abell
Miner's Standard, George Statham
New Inn, Josiah Oliver
Pig of Lead, Jas. Briddon, The Hollow
Queens Head, John Kinder	

Blacksmiths.
Briddon James
Bunting John
1 Bunting Piercy

Butchers.
Spencer William
Statham George
Yonng Charles

Farmers.
Abell John, (and corn miller)
1 Allsop Josiah
2 Butler John
Chadwick Robert
Coates Saml., Blakelow Farm
Coates Thomas
Fern William
1 Frost Henry
1 Gregory Luke
Haynes Thomas
Hemstock Thomas, Slaley
Kinder George
Kirkland Thomas
Knowles Mary
Oliver Josiah
Oliver William
Prince Thomas, Green hill
Rains Isaac
Robinson Thomas
Roper Frank, Moor
Roper William
Sheldon John, Slaley gate
Smedley John
Smedley Robert
Spencer Benj., Lees
Spencer John, Lowe
Stafford Robt., Town End
Taylor Alice
Tidswell Samuel
Tomisson William
1 Tomlinson Robert
2 Walker Joseph
Wardman Ruth, Slaley
Webster Mary, Top Hill
Wigley Joshua
Wood Edwd., Slaley

Framewk Knittrs.
Bunting Job
Bunting Silas
Bunting William
Dawes Thomas
Gratton William
Holbrook Wm.
Oliver William

Joiners.
Gregory John
Kirkland Charles
Kolley Josiah

Miners.
Alsop Henry
Alsop Thomas
Brookes William
2 Bunting Benjamin
2 Bunting Jph., sen
Frost William
Gratton Henry
Kirkland Charles
Kirkland John
Kirkland William
Knowles Benjamin
Rowland Henry
1 Worthy John

Shoemakers.
1 Hartle Abel
Hartle Francis
Prince Charles
2 Wright James
Wright Newton
Wright William

Shopkeepers.
Abell John
Chadwick Robert
Cotterill John
Knowles Mary
Martin George
Oliver Josiah
Roper William
Tomisson William
2 Wright James	


BRASSINGTON TOWNSHIP.

Post Office,
at Edmund Buxton's; letters arrive from Ashbourn at 9.0 a.m.,
and are despatched at 5.0 p.m.

Alsop George, cattle dealer
Alsop Mr. John
Alsop Margaret, dressmaker
Beardsley Joseph, schoolmaster & parish clrk
Charlton Alfred, gent., The Hall
Charlton Hannah, milliner and dressmaker
Charlton John, collector of poor rates, and assessed, property,
           and income tax, surveyor of highways, and constable
Charlton Mrs. Sarah, The Hall
Fearn James, stone mason
Fearn Thos., gent., Union House
Fearn Wm., stone mason
Gerrard Elizabeth, schoolmistress
Gould John, gent.
Hopkin William, maltster, (successor to the late Ann Atherton)
James Alex. Dean, gent., Ivy Bank
Slack Wm., stone merchant
Spencer John, butcher
Swindell James, Esq., Roke House
Wayne George, cheese factor

Inns and Taverns.
Gate, Wm. Toplis
George and Dragon, Wm. Beardsley
Holly Bush, Samuel Stone
Jug and Glass, Simon Webster
Miners Arms, Thomas Slack
Red Lion, Henry Watson
Thorntree, Daniel Fearn

Blacksmiths.
Radford John
Watson Henry

Farmers.
Beardsley Wm.
Buxton Edmund
Buxton Joseph
Fearn Aaron, Griff Grange
Fearn Danl.,(& miner)
Fearn Fras,,(& miner)
Fearn John, Lidgate
Fearn John, jun.,   King's Hill
Fearn Jph., (& miner)
Fearn Thomas
Fearn William
Gregory John, Harbro
Hall Joseph
Handley John, Hoe Grange
Handley William
Harrison Jno., Mouldridge Grange
Hodgkinson James, Wall ends
Hopkin William, sen., (and farrier)
Lomas Richard
Mansfield Henry
Melbourne William
Mellor John
Preswidge Wm.
Rains John, Curzon Lodge
Seals Henry
Seals John
Seals Richard
Seals Thomas
Seals William
Slack Thomas
Slack William
Slater Cornelius
Slater William
Stone Samuel
Swindell Robt., (cowkeeper)
Taylor Jno.,(& miner)
Torr William
Watson Henry
Watson James, Moor
Watson John, (& cattle dealer)
Wayne Robert
Wilmott Chas., Moor
Wragg Saml., Aston Hill
Wright William

Grocers.
Buxton Edmund
Buxton John
Gould John
Harrison Wm.,    (& agt.to the United Kingdom
   Temperance & General Provident Institution)
Walton Thomas
Watson John
Wright William

Shoemakers.
Mellor John
Walker William
Wayne William

Tailors.
Brindley Joseph
Chadwick Thomas
Torr George

Wheelwrights.
Knowles William
Smith John	


CALLOW TOWNSHIP.

Oakley William, corn miller, Hobknool
Riley William, gamekeeper, Well Cottage
Turner Robert, land agent & tillage valuer 	

Farmers.
Dean John
Dean Samuel, Old Hall
Elliott John, Hob knool
Elliott William, Callow Park
Keeling Prudence
Keeling Thomas, Carr
Matkin Jph. & John
Turner Robert, Sich Farm
Wood George, Round Meadow


CARSINGTON TOWNSHIP.

Bacon Matthew, parish clerk and miner
Dronfieldd Francis, gamekeeper
Fearn Wm., stonemason
Ford Emma, schoolmistress
Hardy George, vict., Miner's Arms
Oldknow Samuel, vict., Greyhound, Nock-a-Down
Stafford Jacob, shopkeeper & miner
Steeples Stephen & James, lime burners 	

Farmers.
Beswick William
Bowler John
Elliott Robt. & Wm., Shiningford
Greatorex Francis
Hardy George
Heathcote John, Kennel, Meadow Farm
Lamb Chas,, (cowkp.)
Oldfield John, Owslow
Slater Francis
Steveson Sml., cowk.
Wigley John, Breach
Wilkinson Robert

Shoemakers.
Banks John
Milward Robert
Wilkinson Robert


CROMFORD TOWNSHIP.
Marked * reside at Scarthing Row, Matlock Parish.

Post Office (Receiving House), at John Parker's.
Letters arrive at 8 a.m., and are despatched at 6.30 p.m.

Arkwright Miss Frances, Oak hill
Arkwright & Co., cotton spinners, and Masson Mills; Rd. Hackett, manager
Adams Obadiah, saddler
Allen John & Wm., gingham mnfrs.
Barker Samuel, bookkeeper
Barton Francis, general manager to Cromford & High Peak Railway Co.,
             and civil engineer
Boden John, stone merchant, mineral agent, and spar dealer
Britland Anthony, miner
Britland Dorothy, school
Buckley George, cowkeeper
Bunting Wm., blacksmith
Charles Mr. Robert
Clay Richard, chemist & druggist
Gould Joseph, marble manufacturer, &c.; h. Scarthing row
Hackett Richd., manager to Arkwright& Co.
Griffiths Alice, mistress, girls' school
Griffiths Emma, mistress, infant school
Harrison Mr. Edward, steward, Ash Cottage
Hewitt Mrs. Lydia
Higgot George, corn miller
Hodgkinson John, bar master for Cromford  and Wirksworth
Holmes Thomas, marble manufacturer; h. Cromford Moor
Hughes Matthew, goods manager, Cromford & High Peak Railway Co.
Hurt Misses E. E. S. & F., Rock house
Jones Rev. Robert Morgan, incumbent
Keeling Rev. Francis S., (Wes.)
Kidd John, brazier and tinner
* Kirk John, hat manufacturer
* Marsden Mrs. Rebecca Mary
Shaw Wm., schoolmaster
Stone Mrs. Catherine
* Storer Joseph, ale & porter merchant
Wheatcroft Mr. Nathaniel, Chapel hill
Wheatcroft Nathaniel, jun., general agent

Inns and Taverns.
Bell, Peter Gell
* Bull's Head, John Walker
Cock, John Mart
Greyhound Coml. Hotel, Sydney Cross
Junction Inn, Fras. Smedley Brown
Railway Inn, Ann Houseley
Red Lion, John Eaton

Beerhouses.
Barker John
* Boden Ruth
* Higgett Elizabeth
Sheldon Joseph

Bakers.
* Boden Abel
Boden Elizabeth
Burton Mary Ann
Smedley Job, (& confectioner)
* Smith John
* Stone John

Boot & Shoemkers.
Britland Joseph
* Brocklehurst Richd.
Eaton Charles
Jepson Timothy
* Setchel Joseph
Smith James
Storer Edward
* Taylor John
* Winson George

Butchers.
* Boden Edward
Walker John

Coal Merchants.
Abel Jno., Canal whrf
Boden Ebenezr, Canal wharf
Kidd Samuel, Canal wharf
Moore Caleb, Canal wharf
Wheatcroft Abraham, Canal wharf
Wheatcroft Nathaniel, jun.,(& agent to the National Loan Union
                     Insurance Co.,) Canal wharf.

Colour Manufrs.
Mart John Cromford Mineral Paint Co.; John Fryer, agent

Coopers.
Hodgkinson Samuel
Sheldon Samuel

Curriers & Leather Cutters.
* Lee Robert
Outram Thomas Smith

Farmers.
Barton George
Brown Samuel, Birchwood
Gell Peter
Higgot George
Houseley Ann, Steeple House
Hodgkinson Joshua
Kidd John
Mart John
Mather John
Walker John

Glass, China, and Earthenware Dlrs.
* Hall Luke
Parker Jno., (& paintr)
Spencer Simeon & John, (& hosiers)
Wildgoose George

Green Grocers.
* Hall Luke
Spencer Simeon & John

Grocers.
Baddeley Elizabeth
Green Mary
Smedley Job
* Smith John
Staley Geo., (& ironmonger)
* Stone John
* Toplis John

Joiners.
* Boden John
Francis William
Hodgkinson Joshua
* Stone William, (and builder)

Linen & Woollen Drapers.
Barton George
Barton Thomas
Fryer John
White Robert Gum

Maltsters.
Gell Peter
Higgot George

Manufrs and Inlayers in Marble.
Gould & Holmes
* King John
Meakin Edwin, (and parish clerk & mine agent)
* Weston Anthony, (& tombstone maker & engraver)

Milliners & Dress Makers.
* Boden Mary
Fryer Elizabeth

Shopkeepers.
Burton Mary Ann
Holmes Anthony
Mason Sarah

Tailors.
Cheetham Joseph
Colledge George
Gray Hugh
Holmes Peter
* Wain Thomas
White Robert Gum

Wheelwrights.
Bunting Thomas
Cooper Jeremiah
Francis William

Railway Conveyance.
(Matlock and Rowsley Brnch. of Mid. Ry.)
Station, half mile N. E. of the town there are 5 Passenger and
2 Luggage Trains  each way daily, and on Sundays, one Passenger
Train only. Edwin Furniss, station master

Carriers
By Water, to all parts.
Grand Junction Canal Co., Canal wharf; A. Wheatcroft, agt.
Wheatcroft G. & Son, Canal wharf
Wheatcroft Nathaniel, jun., Canal wharf
Carriers. To Derby, on Friday, Simeon Spencer & Geo. Wildgoose


HOPTON TOWNSHIP.

Godsmark John Mayo, gardener, The Hall
Hooson John, blacksmith
Spencer. Mr. James
Taylor Thomas, gamekeeper and bailiff, The Cottage
Twigge James, joiner
Wilmot Edmund, Esq., Hopton Hall

Farmers.
Blore Simon, Sycamore Lodge
Hall Samuel, Manor House
Wooliscroft Thomas	


HULLAND WARD TOWNSHIP.

Post Office,
at R. Hall's, letters arrive from Ashbourn at 9 a.m.,
and are despatched at 4 p.m.

Abell William, cowkeeper
Briddon Mr. Wm., Highfield
Beeston Martha, cowkeeper
Brown Joseph, shoemaker
Cooper George & Samuel, butchers
Hall Ralph, saddler & harness maker
Harrison John, wheelwright & joiner
Lant Wm., butter dealer
Pool George, blacksmith
Pool Richard, blacksmith & shopkeeper
Slater John, shopkeeper
Turner Thos., boot and shoemaker
Webster John, wheelwright
Weston Thos., joiner end wheelwright

Inns and Taverns.
Black Horse, John Bewbridge, (& maltster)
Nag's Head, James Slack
Wheel, Thomas Johnson, (& joiner, builder, wheelwright, and contractor)

Farmers.
Boam John
Cooper George
Fletcher Samuel
Fletcher William
Heathcote Samuel
Hodgkinson Charles
Knifton Curtis
Johnson Thomas
Morley John
Osborn William, Cliff Farm
Reeve Thomas
Riley John
Slack James
Tomlinson William
Travis John
Wallis James
Willoughby Stephen
Wood Charles
Yates Thomas	


IBLE TOWNSHIP.

Smith Mr. Samuel
Wagstaff Joseph, miner and shopkeeper
Watson John, vict., Lilies of the Valley 	

Farmers.
Bateman John
Longden Job
Marchington Joseph
Spencer Benjamin; h. Bonsall
Travis William
Wagstaff Joseph
Webster Thos., White Cifff


IDRIDGEHAY AND ALTON, (WITH CLIFF-ASH) TOWNSHIP.

Those marked 1 reside at Alton, 2 Cliff-Ash,
and the rest at Idridgehay, or where specified.

Adsetts Miss Mary, Ecclesburn House
Biddulph Isaac, corn miller
Cresswell Robt., Esq., land agent
Deavill Mr. Robert
1 Fowlk Joseph, gardener
Gamble Wm., butcher
Haynes Henry, beerhouse
1 Holmes Thomas, farm bailiff
Litchfield Wm., vict., Black Swan
Lowe William, joiner and wheelwright
Mellor Thos. Vernon, M.A. incumbent
1 Milnes James, Esq., Alton Manor
Oakley Thos., boot and shoe maker
Parkin John, surveyor and estate agent, and Agent
      to the National Live Stock Insr. Co., and
      to the Atlas Fire and Life Office
Shepherd John, timber agent

Blacksmiths.
Wheeldon John
Wright Joseph, (and agricultural implement maker)

Brickmakers.
2 Hardy George
Oakley William, (& drain pipe maker)

Farmers.
Anable John
1 Beardsley William, Alton Old Hall
Deavill Arthur
Gamble Thomas
Hall William, White House
Haynes Henry
Oakley Thomas
2 Potts Samuel
1 Riley William (and corn miller)
Rodgers Jno., Lumber Lane
Slater George
Smith Thomas
1 Spencer Thomas Ireton Wood
Upton John
2 Walker William, Cliff Ash Farm
Waterfield John

Shopkeepers.
Smith Thomas
Litchfield Wm.


IRETON WOOD TOWNSHIP.

Brown Francis, butcher
Leacroft Frederick Richard, Esq.
Mills Mr. Samuel
Pickering John, shopkeeper
Walker Samuel, butcher

Farmers.
Bainbridge John
Beeson Elizabeth
Fearn Wm.
Heapy Hannah
Holland James
Hutchinson Samuel
Keys George
Mansfield Samuel
Peach Richard, The Hays
Slack James
Slater Samuel
Smedley Wm.
Spencer Thomas, Millfield
Taylor Wm.
Wheeldon Edward
Wilcockson Richard


IRONBROOK GRANGE

Farmers.
Bateman robert
Fox Ellen, (and corn miller)
Rains Josiah, Upper House
Rains Saml.,
(Exrs. of) Webster Mary, Top Hill	


KIRK IRETON TOWNSHIP.

Post Office,
at George Ford's; letters arrive from Wirksworth at 9 30 a.m.,
and are despatched at 4 30 p.m.

Beardsley John, blacksmith
Gell Rev. Robert, M.A., rector
Hodgson Hannah, infant schoolmistress
Hoon Michael, shoemaker
Mayhew Susan, schoolmistress
Kiddy Joseph, clock maker
Miles Wm., colr. of property & income tax
Pickering Danl., schoolmaster & parish clk.
Piddock Miss Harriet
Smedley Wm., baker
Swindell John. cowkeeper
Taylor James, beerhouse
Wilcockson Mrs. Sarah, The Mansion
Wright John, blacksmith

Inns and Taverns.
Barley Mow, Samuel Dean
Bull's Head, Joseph Matkin, jun.
Wheat Sheaf, Henry Millington
Windmill, Wm. Greatorex, (& corn miller)

Butchers.
Bartholomew John
Simpson James

Farmers.
Brown Joseph, Top Farm
Butler Wm.
Buxton Robert
Colledge Isaac
Cooper John
Cowley Thus., Blackwall
Dean Wm. Blackwall
Dean Wm.
Ford Elizabeth
Harvey Moses
Heathcote Wm.
Hoon Samuel
Johnson Thos., Upper Field
Leedam Joseph
Matkin Joseph, Callow Moor
Matkin Joseph, jun,
Millward Robert
Peat Thomas, (& shoemaker)
Rains Stephen
Rains Thomas
Slater Isaac
Street George
Taylor Robert
Winson George
Winson John

Shopkeepers.
Dean German
Leedham Joseph

Stone Masons.
Doxey Daniel
Millington German

Tailors.
Barker Wm.
Brown John
Shepherd Samuel

Wheelwrights.
Cowley Charles
Greatorex Samuel
Hicklin Benjamin
Taylor Thomas


MIDDLETON TOWNSHIP.

Adams Robert, sen., dept. bar master
Attree Rev. Francis Town, B.A., incumbent
Brace Anthony, tailor
Buckley Benjamin, mine owner and composition agent
Buckley William, brick, tile, and drain pipe maker,
        registrar of births and deaths for Brassington district,
         and agent to the English Widows Fund,
          and the General Life Insurance Co.
Buxton Rowland, whitesmith and edge tool maker
Elce Thomas, mine agent and ore buyer
Frost Jacob, mine agent to the Meerbrook Sough Company
Gratton Fras., blacksmith
Hall Thos., road surveyor
Hodgkinson Esther, National school
Holmes Joshua, parish clerk
Pearson Mr.Joseph
Roper George, carter
Spencer Geo., baker and confectioner
Spencer George, boot and shoe maker, and wholesale shoe warehouse

Inns.
Duke of Wellington, John Holmes
Miners Standard, Richard Spencer
Nelson's Arms, Lois Spencer
Rising Sun, David Walker

Butchers.
Doxey William
Spencer Geo.
Spencer John
Spencer Peter
Spencer Richard

Farmers.
Adams Obadiah
Adams Robt.; sen.
Brooks Edward
Doxey Charles
Hawley William, (and caulk dealer)
Moore Caleb
Roper Francis
Slack William
Spencer Geo.
Spencer Robt.
Spencer Wm.
Walker David,

Grocers.
Adams Obadiah, (and mineral agent)
Clayton Benjamin, (& draper)

Joiners.
Beeson Thomas
Killer Wm.

Miners.
Adams Robert
Adams Robt., jun.
Brace Thomas
Brookes Isaac
Brookes John
Brookes John, jun.
Brookes John & Saml.
Brookes Thos.
Doxey Aaron
Doxey Anthony
Doxey Charles
Doxey Nehemiah
Doxey Samuel
Goodall John
Holmes John
Mather Edw. & Saml.
Sheldon John
Sheldon Aburnethea
Slack Joseph
Slack Thomas
Spencer George
Spencer Isaac
Spencer James
Spencer John
Spencer Robert
Spencer Thomas
Wragg Joseph

Shopkeepers.
Doxey Joseph
Moore Mary
Spencer Benj.
Spencer Wm.


MATLOCK DIRECTORY.

Post Office,
at Miss Travis's, Matlock Bath.
Letters arrive from Derby, (London mail), at 6.30 a.m.;
and despatched at 7.55 p.m.
Letters arrive from Wirksworth, &c., at 7.55 p.m.;
and despatched at 6.30 a.m.
Money Orders issued and paid.

Post Office,
at Lindsey Hodgkinson's, Matlock Bridge.
Letters arrive at 8.30 a.m.;
 and are despatched at 5.30 p.m.
Money Orders issued and paid.

Adam William, geologist and mineralist, Matlock Town
Alderson Miss Elizabeth, Tor Vale
Alexander Mrs. Mary, Dimple
Allen George, Esq., Riber Hall
Allen John, Esq., Matlock Bath
Arkwright Peter, Esq., Willersley Castle
Bagshaw John, millwright, Bank
Bagshaw Noah, hairdresser, Taghill end
Bryan Bryan, cavern guide, Matlock bath
Broadhurst Benj., station master, The Bridge
Brookhouse Joseph. gent., Taghill end
Campbell Jas., civil engineer, Hunt's Bridge
Cartledge William, manufacturer of silk velvets, plush, satin, &
          barathea vestings, and Manchester warehouseman,
Green Clarke Charles, Esq., Masson Lodge
Corder Mining Co., Dimple,
C.Milnes, agent
Cox Joseph, mngr. at gas wrks., Matlock Bath
Crossley Ann, wood turner, Green
Davis Mr. George, Bank
Derbyshire George, slater, Bank
Dial Rev. Saml., (Indpt.), Lumsdale
Eaton George, fishing tackle maker, Dale
Edley Mrs. Martha, The Bridge
Else Mr. Chas., Lime Tree hill
Else John, collector of poor rates, property, income,
           & assessed taxes, Bridge cottage
Froggatt Benjn., guide to Speedwell mine, and mineral dealer,
           Upper Wood
Gratton Miss, Matlock Bath
Greaves John, Esq., The Rocks
Hall Miss Mary, Green
Hardstaff Geo., marble mason & inlayer, Masson side
Hartle Robt., tortoise shell comb manfr.,   Matlock Bath
Higgs Rev. John, Bank
Holmes, Joseph, plasterer, Town
Ingall Mr. Samuel, Green
Horton Charlotte, fancy repository, Matlock Bath
Kerr Wm., gardener, Willersley
? ing George, parish clerk, Town
Leacroft Col. Richard Beecher, Tor House
Leacroft, Miss, Cliff House
Marsden Miss Catherine, Bridge
Milnes Chas, lead merchant, Wood end
Melville Rev. Wm., Rylance, M.A., Rectory
Mellor Wm., watch maker, Cliff
Newbold Jas. C, solicitor & steward of the Barmote court,
           for the Wap. of Wirksworth; h. Lower Tower
Pearson Mr. Jas., Matlock Bath
Pearson Mr. William, Matlock Bath
Pearson William, post master, close and open carriages, pony phaetons,
           saddle-horses, &c., on the shortest notice, and lessee
           of tolls, Matlock Bath
Pechell Alfred Henry, Esqr., barrister at law, Guilderoy House
Radford Edward, cotton spinner; h. Tansley Wood
Radford & Sons, cotton spinners, Lumsdale
Radford Thos., cotton spinner; h. Green
Rawson Thos., lime burner, Old Lane
Redish Mr. Joseph, Bridge
Richards Alfred, professor of music, Old Lane
Royal Mr. John, Green
Seddon John, gent., Cliff House
Skirrow Robert, station master, Matlock  Bath
Spencer Mrs. Phoebe, Lime Tree hill
Stevens Henry, Esq., The Shaws
Sutcliffe Mr. Thos, Fox, Dale house
Stevens Thos., barytes mfr.; h. Bridge
Synge Rev. Edw., MA., incumbent, Parsonage, Matlock Bath
Tiler Rev. William, (Independent) Matlock Bath
Trickett Mr. John, Lime Tree hill
Walker Charles, mine agent and proprietor, Town
Walker George, mine agent, Matlock Bath
Ward Geo., beerhouse, Bank
Wheatcroft Mr. Edward, Matlock Bath
Wheatcroft John, civil engineer, Dale
Wheatcroft John, cavern guide, Matlock Bath
Wildgoose Mrs. Ruth, Lime Tree house
Wright Chas, earthenware dlr., Town
Wright Misses H & R., Tagghill end

Hotels, Inns, and Taverns.
Boat House Inn, John Barker, Old Lane
Blue Ball, Joseph Smith, Town
Crown, Henry Rawson, Bridge
Devonshire Arms, & Family Hotel, George Ellis, Matlock Bath
Duke William, John Rouse, Town Gate, Samuel Boden, Bank
Hodgkinson's Hotel, Rebecca Allen, Matlock Bath
Horse & Jockey, Jacob Gregory, Bank
Horse Shoe Inn, Commercial and Posting-house, John Froggatt, The Green
King's Head, Peter Bailey, Matlock Bath
Kings Head, Wm. Gaunt, Town
Miners' Arms, Wm. Davis, Bank
New Bath and Family Hotel, Miss Ivatt & Mrs. Jordan, Matlock Bath
Old Bath Royal Hotel, and Posting-house, Wm. Greaves, Matlock Bath
Queen's Head, Elizabeth Roper, Bridge
Red Lion, George Walton, Green Rose Cottage, Charles Young, Dimple
Rutland's Arms Inn and Family Hotel, Abraham Hendry, Matlock Bath
Temple Hotel and Posting-house, Hester Evans & Co., Matlock Bath
Walker's Boarding House and Family Hotel,(established 1798), Richd.
          Walker, Matlock Bath
Wheat Sheaf, Timothy Spencer, Town
White Lion, Samuel Fox, Starkholmes

Academies.  Mkd. * are Boarding.
* Bromley Mrs. Harriet and Mary, Green
Free, Robert Bunting, Green
* Matlock Green Academy, Wm. C. Clarke, M.C.P., principal
National, Matlock Bath, John & Mrs. Cope; Town, Martha Wright
* Otter Ann and Caroline, Matlock Bath
* Redish Jane and Emily, Bridge

Ale and Porter Merchts.
Hodgkinson & Brooker (and hop merchants and dealers in cigars) Matlock Bath
Storer Jph., Scarthing row

Artists.
Bird Edw., Matlock Bath
Woodfield William, (in black marble) Matlock Bath

Attornies.
Milnes & Newbold, Matlock Bath

Bakers & Confectioners.  Mrked * are Bakers only.
Boden Abel, Matlock Bath
* Boden Thos., Town
Fletcher Mary, Matlock Bath
Mart Paul, Matlock Bath
* Moore Thos., Bank
* Walton John, Town

Barytes Mnfrs.
Garton John, Lumsdale
Stevens T. & F. W., Tor Wks.

Baths.  Mkd. * are Hydropathic.
* Davis Ralph, Bank
Fountain, Matlock Bath, Mary Spencer
New Bath Hotel Old Bath Hotel
* Rodgers John, Green
* Smedley John, Bank

Blacksmiths.
Hawley Geo., Bridge
Slack John, Starkholme
Storey John, shoeing, general smith, and farrier, The Green
White Henry, Green

Bleachers.
Farnsworth John, Lumsdale
Garton John, Lumsdale
Radford & Sons, Lumsdale

Booksellers & Stationers.
Bemrose Wm. & Sons, (and printers, lithographers, &c., News room,
           & circulating library) Matlock Bath, and Derby
Bromley Jas. W. A., Bridge

Boot & Shoe Makers.
Bagshaw Noah, Tagghill end
Ballington Geo., Bridge
Bowler Isaac, Matlock Bath
Brailsford George, Green
Bunting Thos., Town
Clarke Wm., Green
Fox Samuel, Starkholme
Holmes Barnett, Old lane
Knowles Adam, Bank
Lynn John, Matlock Bath
Spencer Wm., Cliff
Statham Joshua, Bridge
Walker Thos., Starkholme
Walthall Wm., Matlock Bath
Wildgoose Ralph, Bank
Wright George, Bank
Wright George, Dale
Wright George, Bridge
Walton Geo., Taghill end

Brewers.
Hodgkinson & Brooker, Matlock Bath

Butchers.
Coates Richd, Mathlock Bath
Gaunt Wm., Town
Marriott John, Bridge
Statham Solmn., Starkholme
Stevens Chas., Allin hill
Taylor Jas., Matlock Bath
Wall Thos., Bank
Walton Wm., Taghill end

Chemists and Druggists.
Bratby Wm., Bridge
Clay Francis, Green
Flower Thos. Simpson, Matlock Bath
Statham Nathan, Green

Coal Merchants.
Fox Joseph, Bridge station
Marsden Wm., Bridge station
Moore Caleb, Matlock Bath
Wheatcroft Abraham, Cromford Bridge
Woodhouse Alfred & James, Bridge station

Corn Miller.
Blackwell Jph. (and maltster) Matlock mills

Etcher and Ornamenter.
Bird Edwd., Matlock Bath

Farmers
Addy John, Bank
Ballington John, Bank
Beresford David, Riber
Blackwell Jph., Cliff House
Bramley Thos., Bank
Boden Job, Whitehouse
Carding John, Green
Cotterill John, Riber
Farnsworth John, Bank
Fox Luke, Woodseats
Fox Wm., Starkholme
Fox William, Riber
Freckingham Henry, Bank
Gambles Ann, Cuckoo stone
Goodwin Ann, Woulds
Greatorex Joseph, Masson
Hadfield Luke, Riber
Holmes James, Starkholme
Kirkland Charles, Amber House
Knowles Job, (and limestone merchant) Bank
Ludlam Mary, Moor
Marriott James, Dimple
Marriott John, Bridge
Marsh Matthew, Low Lees
Platts John, Riber
Rawson George, Bank
Reines Isaac, High Lees
Rouse Wm., Moor
Spencer Thos., Cliff
Spencer Timothy, Town
Stevens Wm., Allin Hill
Taylor George, Cliff
Taylor Timothy, Allin st
Taylor Timothy, Brough Wood
Taylor Wm., Castle top
Tipping Peter, Hall Dale
Wall George, Riber
Wall Henry, Riber
Wheatcroft, Lenrd., Dimple
Wheatcroft Nath., Willersley
White George, Town
Wildgoose L., Hurst
Wright John, Lime tree hill

Gardeners.
Hendry Abraham, Matlock Bath
Smith John, Bank

Grocers & Tea Dealers.
                 See also Shopkeepers.
Boden Abel, Matlock Bath
Boden Thomas, Town
Bratby Wm., Bridge
Clay Francis, Green
Fletcher Mary, Matlock Bath
Hodgkinson Joseph, Matlock Bath
Hodgkinson Lindsey, Bridge
Mart Paul, Matlock Bath
Skidmore Margaret, Matlock Bath
Statham Nathan, Green
Storer Jph., Scarthing row

Hat Manufacturers.
Smith Joseph, Town
Smith Stephen, Green
Walton George, Green

Hosiery Manufr.
Potter Henry, Matlock Bath, and the Dimple

Ironmongers.
Clay Fras., (furnishing,) Green
Gregory Jacob, Bank

Joiners & Cabinet Mkrs.
Crouch James, Matlock Bath
Fox James, Starkholme
Froggatt John, (& builder & timber dealer,) Green
Knowles Thomas, Riber
Rogers John, Green
Statham Wm., Town
Taylor Wm., (& builder,) Town.

Linen & Woollen Drprs.
Bromley James Wm. A., Bridge
Greenhough Edwd., Matlock Bath
Gregory Jacob, Bank
Skidmore Samuel, Matlock Bath
Statham Sarah, Starkholme
Walters Thomas, Bridge

Livery Stable Keepers.
Evans Hester & Co., Temple   Hotel, Matlock Bath
Greaves Wm., Old Bath Hotel  Matlock Bath
Hardy Samuel, Matlock Bath
Ivatts & Jordan, New Bath Hotel, Matlock Bath
Pearson Wm., Matlock Bath

Lodging House Keepers.
Barker Mary, Matlock Bath
Broadfoot Elizabeth, Matlock Bath
Broomhead Elizabeth, Matlock Bath
Cotes John, Matlock Bath
Davis Ralph, (& Hydropathic establishment,) Bank
Gregory Ed., Matlock Bath
Houlgate John, Matlock Bath
King James, Matlock Bath
Neal Luke, Tor cottage
Noel Martha, Matlock Bath
Pearson Ellen, Matlock Bath
Radfirth Geo., Matlock Bath
Rogers John, (& Hydropathic establishment,) Green
Rothwell M., Matlock Bath
Saxton George W., Matlock Bath
Skidmore Mary, Bridge
Smedley John, (& Hydropathic establishmt.,) Bank
Smedley Wm., Matlock Bath
Travis Maria, Matlock Bath
Wright John, Lime tree hill

Milliners & Dressmkrs.
Cooke Eliz., Dale
Cowley Ann, Matlock Bath
Else Eliza, Bridge
Errington Eliz., Green

Newspaper.
Matlock Bath Advertiser, published by W. Bemrose and Sons,
       Matlock Bath, every Friday

Paint & Colour Manfrs.
Carding Solomon, Bridge
Garton John, Lumsdale

Painters, Plumbers, and Glaziers.
Barker John, Dimple
Cotes John, Matlock Bath
Keeling George, (& gas fitter) Town
Oakley Charles, Cliff
Taylor Joseph, Bridge

Paper Manufacturer.
Simons Geo., Matlock Bath

Petrifaction and Spar Dealers & Mfrs.
Marked * have Museums.
* Bird Edwd., Matlock Bath
Boden Jas., Matlock Bath
Boden Sarah, Matlock Bath
* Buxton Hy., Matlock Bath
Gregory Edw., Matlock Bath
* Hartle Robt., Matlock Bath
King Jas., Matlock Bath
* Pearson Thos.,Matlock Bath
Pearson Wm. Matlock Bath
* Smedley Thomas, Matlock Bath
Smedley Wm., Matlock Bath
Smedley Wm., Matlock Bath
* Walker Thomas, (late Vallance,) Royal Museum, Matlock Bath

Petrifying Wells.
Boden Sarah, Matlock Bath
Pearson Thos., Matlock Bath
Smedley Thos., Matlock Bath

Quarry Owners.  (Gritstone.)
Barton John, Moor
Rawson Henry, Lumshill
Walton Anthony, Moor
Ward Wm., Moor

Saddlers and Harness Makers.
Adams Robt. & Obadiah, Town
Charlton John, Green

Shopkeepers.
Boden Samuel, Bank
Carline Joseph, Starkholmes
Davis Horatio, Bank
Farnsworth Jno,, Bank
Hawley Geo., Bank
Hurd Jno., Bank
King Anthony, Bank
Oates Walter, Dale
Statham Wm., Starkholmes
Walton Anthony, Bank
Wright Geo., Town
Yeomans Jno., Town

Stone Masons.
Hurd Jno., Bank
Wall Geo., Bank
Walton Anthony, Bank
Wheeldon Moses, Tag-hillend
Wildgoose Jno., Bank
Wildgoose Lawrence, Bank
Young Chas., Dimple

Surgeons.
Adam Jph., Matlock Bath
Adams & Cash, Bridge House
Brown Edw., Matlock Bath
Chinery Wm., The Dale
Lomas Wm. Robt, Matlock Bath	

Tailors.
King Jas., Matlock Bath
King Wm., Matlock Bath
Langhorn Thos., Green
Rawson Geo., Bank
Statham Joshua, (& draper) Green

Wheelwrights.
Bunting Reuben, Green
Froggatt John, Green
Ward Geo., Bank

Wine and Spirit Mrchts.
Hodgkinson and Brooker, (& hop merchants,) Matlock Bath

Railway Conveyance.
(Matlock & Rowsley Branch of the Midland Railway.)
Stations
Matlock Bridge & Matlock Bath. 5 Passenger's Trains
   and 2 Luggage Trains each way daily, and on Sundays, 1 Passenger
   Train each way. Mr. Benj. Broadhurst, stationmaster, Matlock Bridge,
   & Mr. Robt. Skirrow station master, Matlock Bath.
An Omnibus and Cabs attend the arrival and departure of every train
from and to Matlock Bath Station.
Carriers.
Derby. Jno. Holmes, Tues. & Thurs.; and John Smith, Mon. and Wed.
Chesterfield, Jno.Rouse,Tue., Thurs., and Sat.
Sheffield, John Smith, Fri.
Wirksworth, Jno. Rouse, Fri.


WIRKSWORTH DIRECTORY

Post Office,
Church street, Mary J. Brace, postmistress;
letters from all parts arrive at 7 a.m.,
and are despatched at 7.35 p.m.,
box closes at 6.50 p.m.;
Money Orders are granted and paid from 9 a.m. to 5.30. p.m.

Allsop John, carter, Green hill
Allsop Sarah, berlin wool dept, Coldwell st
Amatt John, sheriff's officer, St. John st
Arkwright Alfred, Esq., Gate House
Barton Francis, agent to the Cromford and High Peak Co.,
               Steeple Grange and Middle Peak
Blunderstone Mr. Wm., Longway bank
Boot Mr. Eleazor, Beeley croft
Bracey Mary Jane, postmistress and stamp distributor, Church street
Brett Rev. Francis Henry, M.A.,
      head master of Grammar school and
      curate of Carsington, North end
Brown Rev. John, (ind.) Church yard
Bucknell Charles, green grocer and basket maker, West end
Butts Misses Ann & Jane, Coldwell st
Cadman Mrs. Mary, Causeway
Cantrell Wm., surgeon; h. West end
Clough Miss Ann, Dale
Clough Mrs. Sarah, China square
Coates Mrs. Elizabeth, Market place
Collinson Mr. James, Beeley croft
Cromford & High Peak Co., coal merchants,
     Steeple grange & Middle Peak; F. Barton, agent
Dicken John, vet. surgeon, West end	
Edwards Rev. Jph., M.A.,
     vicar of Barrow-on-Trent-with-Twyford, Coldwell st
Fritchley Isaac, jobbing gunsmith, China sq.
Frost Samuel, rope maker, and ale & potte merchant, West end;
     and coal merchant, Steeple house
Frost Jas., junr. bank clerk, Bole hill
Gleeson John, Birmingham and Sheffield warehouse, Green hill
Goodwin Captain Francis Green, Wigwell Hall
Furniss Edwin, station master, Railway
Hall Samuel, coml. traveller, Causeway
Hadfield Isaac, farm bailiff, Longway bank
Heap Edwin Griffin, clothier, Market place
Holmes Richard, superv. of inland revenue, Warmbrook
Hurt James, Esq., St. John's st
James Thomas, china and earthenware dlr. St. John's st
Jowett Mrs. Esther, Longway bank
Kendrick Mrs. Dorothy, St. John's st
Killer James, builder, &c. ; h. North end
Lawton Mr. John Taylor, St. Johnís st
Marshall John, high constable for the Wirksworth Hundred,
        bailiff to the ecclesiastical court for the conveyance
        of property, and to the copyhold and freehold court for
        the inspection of nuisances, North end
Millington Mr. Thomas, North end
Moor Miss Ann, St. John's st
Newton Miss Sarah, Coldwell st
Norman Rev. Denham Rowe, B.A., curate, St.John's st
Oakley Geo., corn miller, Wigwell grange
Peal Marcellus, second master of Grammar school,
        registrar of births and deaths for the Wirksworth district,
        and clerk to the Gas and Coke Co., Coldwell st
Peat Ann, lodgings, Coldwell st
Percival John, register office for servants, Coldwell st
Pickard Mr. Thomas, Newbridge
Reeves Thomas professor of music and
       organist at St. Mary's Church, Blind lane
Richardson Rd., banker's clk., St. John's st
Robinson Edw., manager Gas Works, and manfr. of refiners for
        fishing gutt, Warmbrook
Sanders Mr. James, St. John's st
Sands George, solicitor's clerk, North end
Shaw Mrs. Elizabeth, West end
Shaw Rev. Jas., (P.M.) West end
Shaw Misses Mary & Eliza. St. John's st
Smedley Mr. Joseph, West end
Smith Mrs., Newbridge
Smith Rev. Thomas Tunstall, M. A., vicar, Coldwell st
Stafford Miss Charlotte, Steeple grange
Spencer Thos., builder, &c.; h. Wash Green
Stanion Rev. Richard, (bap.) West end
Stevenson James, dyer and bleacher, Coldwell St.
Surtees Chas., secretary to Mechanics' Institute, St. John's st
Tatlow James, smallware manufacturer; h. Mill houses
Tatlow William, smallware manufacturer; h. St. John's st
Tipper Mrs. Ellen, Gorsey bank
Tomlinson Hp., supr. constable, North end
Tomlinson John, clerk to Commissioners of taxes, Green hill
Walker Wm., commercial traveller, The Acres
Wall Mr. Charles, Causeway
Wall James, bank manager, Causeway
Webb William, M.D.; h. Coldwell st
Wigley James, plasterer, China square
Wilson Mr. George, Dale end
Wood Gervase, farm bailiff, The Moor
Wright Mr. George, Coldwell st
Wright Mr. William, Coldwell st
Wright Miss Margaret, The Cottage
Yates Rev. Thomas, (bap.) Newbridge

Inns and Taverns
     Those marked *  are Commercial.
Angel, Mary Weston, Beeley croft
Barrel, Wm. Fletcher, Miller's green
Blackmoor's Head, William Beswick, Market place
Blue Bell, Jane Gregory, St. John's st
Bull's Head, William Doxey, West end
Cheshire Cheese, Adam Greenhough, North end
Checkers, Geo. Johnson, Miller's green
* Crown Hotel, Thomas Marsh, Market pl
George Inn, Jph. Poyser, Coldwell st
Glaziers' Arms, Wm. Hodgkinson, Market pl
Green Man, Wm, Rawson, West end
Greyhound, Robt. Hardwick, Market place
Holly Bush, Jacob Doxey, Bole hill
Homesford Cottage, William Hoades, Homesford
Hope and Anchor, Henry Budsworth, St. John's st
Horse & Jockey, Jno. Mather, St. John's st
King's Head, Thos. Else, Coldwell st
Lime Kiln, Anthony Wardman, North end
Malt Shovel, Samuel Sanders, The Moor
Miner'a Arms, Gamaliel Moore, Newbridge
Miner's Standard, Sml. Brookes, Bole hill
Nelson's Arms, Coldwell st., closed
New Inn. David Oxspring, Bole hill
Noah's Ark, John Greatorex, Moor
Recruiting Sergeant, John Moore, Dale
* Red Lion, Samuel Rowland, Market pl
Royal Oak, Wm. Ogdon, North end
Ship, John Codledge, Newbridge
Spread Eagle, German Sims, Market pl
Swan, John Waterfield, North end
Three Tuns, Matthew Morewood Marsh,
       (and sub-bailiff to County Court), West end
Tiger, John Hardy St. John's st
Wheat Sheaf, Ralph Oakley, St. John's st
White Lion, Benjamin Street, (and assistant overseer) Coldwell st
William IV., Abanathan Hawley, Dale

Beerhouses.
Brocklehurst Martha,
Godfrey holes
Buckley Millicent, Steeple grange	

Academies.
     Mrkd. *  take Boarders.
* Brough Mary, Church st
* Deakin Sarah, Church yd
Free Grammar, Church yd.;
       Rev. Francis Henry Brett, MA., head master,
       Mr. M. Peal, second master
Marsden Hy., St. John's st
National, North end; James Baxter

Agents (Mineral, &c.)
Flint Joseph, (to the Ratchwood and Badge mines), Bole hill
Flint Samuel, (to the Ranters lead mine and the Gang mine), Coldwell st
Frost Jacob, North end
Knowles Roger, Coldwell st
Lancashire Joseph, (lace), Gorsey bank
Poyser Joseph, Coldwell st
Rosewarne John, North end
Wheatcroft James, Steeple grange

Attornies.
Harward Arthur, Coldwell st.; h. The Lees
Hodgkinson George, (and clerk to magistrates) New bridge
Hubbersty Philip, (& clerk to County court,
                  and to the Turnpike trust) St. John st
Stone Joseph, (and secretary to the Bonsall Leys Mining Co.),
              Market place

Auctioneers & Apprasrs.
Marsden John, St. John's st
Poyser Joseph, Coldwell st

Bakers and Flour Dlrs.
Barnsley Joshua, St. John's st
Bowmer Francis, New bridge
Kendrick William Frank, North end
Macbeth Hannah, Coldwell st
Stone Francis, Dale

Bankers.
Arkwright Richard & Co.,(Wirksworth & Derbyshire bank,)
          Causeway. (draw on Smith, Payne, & Smith),
          Mr.Jas. Wall, manager
Savings' Bank, St. John's st., (open on Tues. from 11 to 1,)
          Samuel Frost, actuary

Blacksmiths.
Brocklehurst Rhd. North end
Gratton John, North end
Greatorex Jph., St. John's st
Tomlinson E., (& edge tool mfr.,) St. John's st
Webster Edw., St, John's st
Winson Wm., Warmbrook

Booksellers, Printers, &c.
Buckley Jph., Market place
Deakin William, Market place

Boot and Shoemakers.
Buxton William, Coldwell st
Carrington Wm,, West end
Clark Timothy, West end
Clay Thomas, West end
Frith Joseph, Beeley croft
Frost George, West end
Gamble Wm., St. John's st
Hanson Thos., Beeley croft; h. New Bridge
Jepson Jonathan. Market pl
Pickard Gill, (& parish clerk) Church yard
Millward Moses, China sq
Ogden George, Beeley croft
Peat Anthony, St. John's st
Peat Phineas, Market place
Rowland Fredk., St. John's st
Seeds Jph., St. John's st
Tomlinson Jas., Coldwell st
Tomlinson Wm., St John's st
Turner Geo., West end
Turner Wm., Green hill
Wild John, Coldwell st
Winson Joshua, China square

Braziers and Tinners.
Budworth Hy., St. John's st
Marsdon Henry, Market pl  Brick & Tile Makers.
Buckley William, Steeple grange; h. Middleton
Hunt William, Bole hill

Butchers.
Abbott William, Dale
Buxton Henry, St. John's st
Chambers John, Market pl
Marshall Robert, Coldwell st
Ogdon Samuel, Market pl
Ogden Thos., Market place
Ogden William. North end
Slack Daniel, The Moor
Slack Edw., Market place
Spencer Richd., St. John's st
Wayn Geo., Market place
WaIker Francis, Greenhill

Chemist and Druggists.
Frost Wm., Market place
Marsh Jph. Thos., Market pl

Chimney Sweeps.
Brewell John, Dale
Brewell Jph., Coldwell st

Confectioner.
Barnsley Joshua, St. John's st

Coopers.
Ford John, St. John's st
Roberts Joseph & Son, Market place

Cowkeepers.
Foulke Joseph, Bray field
Hall Job, Causeway
Jessop Wm., The Petty
Henchley Mary, Bray field
Wood Saml., Millers green
Wright William, Bole hill

Curriers and Leather Cutters.
Allen Job, North, end
Gratton David, Beeley croft
Poyser John, Cheaney square

Farmers.
Anable Jas. Norman, North end
Bowmer Jph., Grange Farm
Brocklehurst Hy., Longway Bank
Brocklehurst Martha, Godfrey Holes
Buckston Isaac Hole House
Conway Jph., Longway Bank
Elliott Thos., Wigwell Grange
Fletcher Wm., Miller's Green
Foulkes John, Green Hill
Hallam Jph., Bole Hill
Hunt Wm., Bole Hill
Kays Wm., Brook Walls
Knowles John, Bole Hill
Merchant Joseph, (& freestone merchant) Longway Bank
Ogden Wm., North end
Pickard Geo., North end
Sandars Samuel, The Moor
Shaw John, Bole Hill
Shaw William, The Moor
Smith John; Bole Hill
Smith John, Buggarts Inn
Smith William, Stone Bridge
Tipper Martha, Moor
Wall Jas., Wigwell Cottage
Webster John, St. John's st
Wheatcroft Wm., Ash Hill
Wilson Danl. & Son, China House Yard
Wilson William, Wood Cottage

Fire & Life Offices.
Brunswick; J. Buckley, Market pl
General; A. O. Brooks, Church yd
Householders & General,(life) J. T. Marsh, Market pl
Lancashire; B. Street, Cold well st
Medical Invalid; A.O. Brooks, Church yd
National Live Stock Joseph   Poyser,(inspctr) Coldwell st
Norwich, & Law, Union; Jph.Stone, Market pl
Nottinghamshire & Derbyshire; G. Hodgkinson, New Bridge
Phoenix Fire; Wm. Deakin, Market pl
Royal Exchange; Wm. Tomlinson, St. John's st
Sun; A. Harward, Coldwell st., & T. Newton, Church st
Yorkshire, Richd. Richardson,  St. John's st.

Gardeners & Seedsmen.
Bristol Wm., Coldwell st
Smith Geo., Coldwell st

Grocers & Tea Dealers.
Barnsley Joshua, St. John's st
Ford Joshua, Market pl
Frost Wm.,(& tallow chandler) Market pl
Marsh John. St. John's st
Marsh Wm., Green Hill
Oakley Ralph, St. John's st
Percival John, Coldwell st
Tatlow Benj., St. John's st
Tomlinson Thos., (& ironmngr) St. John's st
Twigg Henry, St. John's st
Wright Chas. & Son, Coldwell st

Hairdressers.
Hanson Thos., St. John's st
Phillips Wm., St. John's st

Hatters.
Kniveton Geo., Coldwell st
Nall Jas., Church st

Hosiers & Haberdashers.
Nall Jas., Church st
Ogdon Jph., Coldwell st

Joiners & Cabinet Mkrs.
Marked * are Builders.
Brownson John, China sq
Dakin Henry, China sq
Doxey Wm., West end
Frost George, Beeley croft; h. Causeway
Killer and Spencer, (& timber valuers) Blind ln., & New bridge
* Walker James and Joseph, Bole Hill
* Webster John, (& contractor, & dealer in marble monu ments &
        mnfr. of tombStones), St. John's st

Lime Burners.
Shaw John, Bole Hill
Wardman A., North end
Wild John, Middle Peak

Linen and Woollen Drprs
Fox Wm., Market pl
Fryer Jno., (& silk velvet mfr) Market pl
Gleeson Patrick, Green Hill
Hall Cath. & Son Market pl
Jackson Wm., Market pl

Maltsters.
Newton Thos., (& corn dealer) Church st
Poyser Richard, West end
Shaw Wm., Steeple Grange
Wilson Daniel & Son, Chinahouse Yard

Milliners & Dressmakers.
Butler Eliz., St. John's st
Marsden Ellen, Causeway
Marsden & Rosewarn, St. John's st
Slater Mary, Market pl
Street Mary, North end
Walker Eliz., North end
Walton Dorothy, Coldwell st

Miners, (Lead)
Alsop Jas., Godfrey holes
Buckley Jacob, West end
Hatfield Fras., St. John's st
Meerbrook Sough Co., Northend; Jacob Frost, agent
Street William and Samuel, Old Gell's mine; h. Northend

Nail Makers.
Blackam John, Beeley croft
Marson John, Warmbrook

Painters.
Cooke Wm., West end
Walker Henry, (house, sign, & furniture painter, gilder,
              & paper hanger, & photographic artist) North end
West Henry, Steeple Grange

Plumbers & Glaziers.
Harley Daniel, Coldwell st
Pickard Gill, North end

Saddlers and Harness Makers.
Allsop Chas., Market place
Wall Richard and Son, (and fellmongers) Market place

Shopkeepers.
Allen John, North end
Bagaley Thos., China square
Flint Jph., jun., Bole hill
Hall Thos., Bole hill
Kniveton Charles, North end
Land John, Bole hill
Marsden John, St. John's st
Marshall Thomas, Bole hill
Oakley John, Newbridge
Palin Samuel, China square
Stevenson Mary, Newbridge
Stone Fras., Dale
Webster John, St. John's st
Wigley Eliz., China square
Yeomans Abraham, Longway bank

Smallware Mnfrs.
Tatlow Jas. & Wm., Haarlam Tape works, Mill houses
Wheatcroft Joseph, Speedwell mill	
Winning Wm., Willow Bath mill

Stone Masons.
Gratton William, Dale
Hall J., Green hill
Maskrey Wm., Gorsey bank
Walker James and Joseph, Bole hill
Webster John, St. John's st

Straw Hat Makers.
Biddulph Ann, West end
Marsden and Rosewarn, St. John's st
Spencer Grace, West end

Surgeons.
Cantrell & Webb, Coldwell st
Mant Newton, Coldwell st
Poyser Thomas, Coldwell st
Walker Charles, West end

Tailors.
Bamford Joseph, Church yd
Barker Benj., Beeley croft
Barker Benj., jun., North end
Hatfield Wm., St. John's st
Johnson John, Miller's green
Udale Wm., Causeway
Walker John, Coldwell st
Walker Wm., Newbridge
Wesley John, Coldwell st
Wesley Wm., Market place

Watch & Clock Makers.
Evans William, St. John's st
Shaw Edw. S., Market place

Wheelwrights.
Bullock Thomas,Middle Peak
Godbehere William and John, North end
Shepherd Saml., North end
Sims German, Market place
Spencer Isaac, St. John's st
Wilson Danl. & Son, Warmbrook

Whitesmiths & Bellhngs.
Gibbons Thomas, Dale
Holmes Samuel, Dale end
Tunstall Thomas, (and machinist and agricultural implement maker),
      St. John's st

Wine and Spirit Mchts.
Wilson Daniel & Son, China House yard
Wright Charles & Son,(wholesale and retail), Coldwell st

Wood Turners.
Brownson John, China sq
Dean John, North end

Carriers.
Ashbourn, Joseph Frost, from North end, Wed. & Sat.
Derby, Wm. Weston, from China House yard, Mon and Fri.
Derby, Jph. Frost, from North end, daily except Thursday
Derby, Joseph Pickard, from Coldwell st. daily except Thursday	



SHOTTLE & POSTERN DIRECTORY

SHOTTLE

Brayfield Joseph, vict. Gate 
Cooper George, farm bailiff 
Hall William, master endowed school
Jackson John, general smith 
Wright George, blacksmith 

Farmers
Adsetts William 
Beradsley Ic. Handley. 
Beardsley Joseph 
Bowmer George, Holly Seat 
Bowmer Isaac  
Clark Grace 
Coates Thomas
Deaville William, New Buildings 
Frost George 
Goodwin Thomas, Chapel Farm 
Hepworth Fras 
Jackson Geo., School 
Jebb Hannah 
Johnson Mary Ann  
Lame Henry
Malin Joseph, New School 
Richardson Mrs 
Smedley Joseph, Handley 
Smedley William, Hill Top 
Smith John 
Smith Thomas 
Spendlove George 
Spendlove Robert
Spendlove Thomas, Crow Trees 
Spendlove Thomas, Lawn 
Toplis Anthony, Holly Seat 
Walker Charles 
Waterfield Charles 
Wilson John 
Winson William, Shottle Gate

POSTERN.

Farmers 
Allsop Charles, (and corn miller) 
Travis Thomas, Postern Lodge
Rogers John 
Willatt Jacob
Winson Judith 
Wood George 



TANSLEY DIRECTORY

Post Office 
at John Thatcher's. 
Letters arrive by foot post from Matlock Bath, at 10 a.m., 
and are despatched at 4:30 p.m.

Allott Joseph and Jane, National school 
Bobanks James, grocer and chandler 
Bown William, vict., Gate 
Calow Francis, wood turner 
Calow William, shoemaker 
Farnsworth John, bleacher, Lumsdale
Fox James and Joseph, corn millers 
Garton John, bleacher and paint works, Lumsdale 
Hackett Thomas, smallware manufacturer 
Holmes Rev. Melville, incumbent, Parsonage 
Potter John, stonemason 
Radford Edward, cotton spinner; h. Tansley Wood
Radford & Sons, cotton spinners, Lumsdale 
Smith Jph, sen, nurseryman, Lick Penny 
Smith Joseph & Stephen, nurserymen 
Smith Samuel, dyer 
Spencer William, shoemaker
Staley George, gent. 
Taylor Timothy, vict., George & Dragon 
Thatcher John, grocer 
Whittaker William, shopkeeper 
White George, blacksmith	

Farmers.  
Blackwell Joseph 
Bown William
Cook John 
Eaton Ann 
Hicklin William
Spencer Thomas 
Spendlove Job 
Twigg Benjamin
Watts Grace 
Wetton Elizabeth

Compiled, formatted, hyperlinked, encoded, and copyright © 2002, John Palmer, All Rights Reserved.